Covid-19 a postovidové cestování na Maledivy

Covid-19 a postcovidové cestování na Maledivy

Maledivská republika byla z důvodu celosvětové pandemie pro turisty uzavřena pouhé 3,5 měsíce. Během tak krátké doby zvládla maledivská vláda vymyslet poměrně jednoduchý plán restartu cestovního ruchu a běžného života. Maledivy se tak staly jedinou exotickou destinací, která extrémně rychle a poměrně jednoduše zareagovala na aktuální situaci. Od znovuotevření Malediv 15. července 2020 funguje postcovidová turistika velice dobře, bez velkých a razantních omezení.

Rychlý přehled kovidového období na Maledivách

Maledivská republika své státní hranice uzavřela 27. března 2020, kdy v zemi bylo potvrzeno pouhých 14 osob pozitivních na Covid-19. Po opravdu krátké tří a půl měsíční pauze, dne 15. července 2020, se státní hranice pro turisty z celého světa znovu otevřely. Od tohoto data cestovní ruch na Maledivách za účinnosti několika opatření opět funguje. 

18. září 2020 Maledivy získaly certifikát bezpečné destinace z hlediska hygienických procesů a potenciálního rizika nákazy, který vydala Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO). 

27. září 2020 byl maledivskou vládou představen nový věrnostní program Maldives Border Miles Loyalty Program, jehož spuštění proběhlo 1. prosince 2020.  

27. listopadu 2020 Maledivy získaly 1. místo v prestižní soutěži World Travel Awards a staly se tak nejlepší destinací na světě v roce 2020!

 

Aktuální epidemiologická situace na Maledivách! Většina případů se vyskytuje v oblasti hlavního města Male. Nouzový stav stále trvá, a to právě kvůli hustému zalidněné oblasti hlavního města. Dle nastavených opatření je riziko nákazou na Maledivách minimální. 

Koncept jeden ostrov jeden resort je naprosto unikátní a v případě výskytu Covid-19 jednoduše zvladatelný. Stejné pravidlo se týká také obydlených ostrovů a lodí. Maledivy jsou jednou z nejbezpečnějších destinací na světě! 

Dovolenou je možné strávit na všech resortech a vybraných obydlených ostrovech, kde se nachází registrované penziony a hotely, a také na většině safari lodí a jachet.

Cestujete-li na Maledivy jako turista, aktuálně ke vstupu do země potřebujete roušku, platný cestovní pas, zpáteční letenku, voucher na ubytování, platební kartu nebo hotovost (USD) k úhradě služeb objednaných na místě, výsledek negativního RT-PCR testu, který není starší než 96 hodin před nástupem do letadla a vyplněný elektronický formulář Traveller Health Declaration. Kompletní informace o vízech a vstupu na Maledivy.

16. dubna 2021 maledivské ministerstvo cestovního ruchu "Ministry of Tourism - Republic of Maldives" oznámilo začátek tzv. Vaccine Tourism! Počínaje 20. dubnem 2021, kdo z cestovatelů má za sebou 2 dávku vakcíny, a jeho přílet na Maledivy je 14 dní po druhé dávce, nemusí mít PCR test před cestou na Maledivy a ani před odletem z Malediv, pokud to nevyžaduje jeho domovská země nebo aerolinie! Česká republika testy při návratu domů stále vyžaduje a některé aerolinie také!

POZOR! Od 3. května 2021 jsou díky nepříznivému vývoji situace spojené s Covid-19 v Indii a jižní Asii, všichni cestující opět povinní před cestou na Maledivy podstoupit PCR testy.

Dále se také jedná o balíčku dovolené s očkováním "3V" - Visit, Vaccinate, Vacation". Balíček by měl být v nabídce po proočkování celé populace Malediv. K 16. dubnu 2021 bylo na Maledivách naočkováno kolem 50% populace, což zahrnuje 90% pracovníků v cestovním ruchu. Na Maledivách se aktuálně očkuje vakcínami Covishield (AstraZeneca) & Comirnaty (Pfizer/BioNTech). 

Nadcházející rok 2022 bude pro Maledivy významný. Maledivská republika oslaví výročí 50 let od zahájení cestovního ruchu "Goldey Year of Tourism". Rozhodně si návštěvu Malediv v roce 2022 nenechte ujít!

Aktuální preventivní opatření proti COVID-19 na Maledivách a cestování v 2021

KOMPLETNÍ PRŮVODCE OPATŘENÍ NA MALEDIVÁCH V ANGLICKÉM JAZYCE (Poslední aktualizace 28. 9. 2020)

Za Honorární konzulát Maledivské republiky v České republice nedoporučujeme na Maledivy cestovat na skupinové letenky ani ve větších skupinách. V případě karantény bývají problémy. Aktuálně, až do odvolání, nedoporučujeme cestovat na obydlené lokální ostrovy, kde se nyní objevuje větší výskyt pozitivních případů. Doporučujeme cestovat pouze na resorty.

Dále také nedoporučujeme cestovat na vlastní pěst nebo přes online rezervační systémy, které Vám v nouzi nemohou podat pomocnou ruku jako například specializované cestovní kanceláře nebo cestovní agentury s lidskou podporou.

 

Kompletní informace a doporučení Velvyslanectví České republiky v Novém Dillí.

Aktuálně nejlepší letecké spoje z Prahy a Vídně na Maledivy

Z Prahy na Maledivy je možné létat již 5x v týdnu, a to s Emirates nebo 4x v týdnu s Qatar Airways. Vždy se jedná o přestup buď v Dubaji nebo v Doha.

Z Vídně (Rakousko) na Maledivy je možné také létat několikrát v týdnu, a to s Austrian Airlines (přímý let), Qatar Airways nebo Emirates (vždy s jedním přestupem v Doha nebo Dubaji).

Mezi další letecké společnosti, které na Maledivy létají pravidelně patří například Turkish Airlines, Etihad Airways a flydubai. 

Před odletem z České republiky na Maledivy

Doporučujeme sjednat vhodné cestovní pojištění, které kryje nejenom léčebné výlohy, ale také případnou karanténu. V případě karantény pozitivního je možné využít například pojištění od maledivské pojišťovny Allied Inbound. Aplikovat je možné online přímo na webu pojišťovny. Dobré cestovní pojištění mají v rámci letenek také některé letecké společnosti.

Před příletem na Maledivy je každý cestovatel povinen podstoupit RT-PCR Test, který není před nástupem do letadla na první let starší než 96 hodin. 

Dále je nutné během 24 hodin před příletem na Maledivy vyplnit příletový online formulář Traveller Health Declaration. QR kód je nutné při odbavení předložit leteckým společnostem spolu s výsledkem testu. 

Cestou na Maledivy dodržujte pravidlo 3R → ruce, roušky / respirátory a rozestupy.

Přílet na Maledivy a mezinárodní letiště Velana International Airport

Po příletu na mezinárodní letiště Velana International Airport je všem cestovatelům měřena tělesná teplota v rámci tělesného screeningu. Cestovatel může být namátkově vybrán k provedení PCR nebo rychlo testu, které platí maledivská vláda. V případě cestování ve skupině musí test podstoupí celá skupina. V případě pozitivního testu si bude moc cestovatel vybrat, zda bude pokračovat do resortu, hotelu nebo penzionu a bude izolován tam anebo do izolace stanovené vládou. 

Na letišti je povinný sociální distance 1 m a rouška nebo respirátor. Samozřejmostí je mytí a dezinfekce rukou.

Maledivská vláda cestovatelům doporučuje, nenařizuje, nainstalovat si aplikaci pro sledování kontaktů „Trace Ekee“ při příjezdu nebo před příjezdem do země. 

Při vyzvednutí zavazadel je u pásů nutné dodržovat sociální distanc 1 až 3 m.

Všichni cestovatelé jsou povinni na letišti potkat zástupce cestovních kanceláří, cestovních agentur, resortů, hotelů, penzionů nebo safari lodí.

Jakákoliv doprava na ostrovy musí být zajištěna pouze prostřednictvím ubytovacích kapacit, a to resortů, hotelů, penzionů a lodí! Cestovatelům je zakázáno na obydlené ostrovy cestovat veřejným trajektem (ferry). K dopravě na ostrovy se využívají sdílené soukromé rychlo lodě a kombinace vnitrostátních letů a rychlo lodí. Cestovatelům je taktéž zakázáno cestovat v okolí hlavního města veřejnou městskou dopravou. Povolené je cestování taxi. V dopravních prostředcích je vyžadován sociální distance 1 m, dezinfekce rukou a rouška nebo respirátor.

Cestování mezi ostrovy je již povoleno, pozor ale, za speciálních podmínek. Při kombinaci ostrovů mohou být jednotlivými ubytovacími kapacitami vyžadovány PCR testy. Každý přesun z ostrova na ostrov musí ubytovací kapacity hlásit maledivskému ministerstvu cestovního ruchu. Přesun z ostrova na ostrov je možný pouze v případě, že ani z jeden ostrovů nemá hlášený pozitivní případ a není v izolaci. Za Honorární konzulát Maledivské republiky z vlastních zkušeností zatím cestování mezi ostrovy nedoporučujeme. 

Při pobytu na Maledivách je nutné dodržovat pravidlo 3R (ruce, roušky a rozestupy) při přepravě, v restauracích nebo ve městě.

Ubytovací kapacity, resorty, hotely, penziony a lodě

Všechny resorty, hotely, penziony a lodě musí dodržovat státem vydaná nařízení dle oficiálního průvodce. Jsou vyžadovány vysoká hygienická opatření, sociální distanc a u personálu nošení roušek. Personál resortů, hotelů, penzionů i lodí je také pravidelně testován.

Cestovatelé mají povinnost nosit roušky až do check-in v ubytovacích kapacitách, během stravování v restauraci nebo v případě obchodů nebo obydlených ostrovů v obydlené části. Ve všech dalších případech nejsou roušky vyžadovány. 

Každý resort, hotel nebo penzion musí mít vyhrazený prostor pro izolaci COV pozitivních cestovatelů. V případě pozitivity během pobytu je nutné následovat pokyny personálu. V případě plaveb na lodích jsou jako izolace využívány státem vyhrazené ubytovací kapacity. V případě maledivského pojištění je ve většině případů karanténa pokryta celá a cestovatel na místě již nic nedoplácí. U většiny komerčních pojištění je třeba náklady na karanténu na místě uhradit a potom u své pojišťovny nárok uplatnit. V případě hospitalizace na Maledivách je dotyčná osoba převezena do té nemocnice, se kterou má uzavřenou smlouvu pojišťovna, u které je osoba pojištěna. V případě komplikací a možného úmrtí cestovatele z důvodu Covid-19 na Maledivách, nebude umožněna repatriace a tělo bude pohřbeno na městském hřbitově na ostrově Hulhumale. Na Maledivy aktuálně doporučujeme cestovat osobám v dobré zdravotní kondici. 

Každý cestovatel musí dbát na pokyny personálu ubytovacích kapacit.

V případě pobytu na obydlených ostrovech je aktuálně nutné min. 72 hodin před odletem z Malediv podstoupit PCR test, který si cestovatel hradí sám. Ceny testů se pohybují od 60 do 120 USD za kus. Na každém obydleném ostrově jsou vzorky odebírány v místních zdravotních střediscích, v nemocnici nebo přímo v ubytovacích kapacitách. V případě pobytu na resortu nejsou PCR testy maledivskou vládou vyžadovány, nicméně, pokud cestovatel PCR potřebuje, vzorky se odebírají přímo na resortu v místním zdravotním středisku. Ceny testů na resortech se pohybují od 100 do 200 USD za kus. Některé luxusní resorty mají pro své klienty testy zdarma a některé zdarma nabízí také případnou karanténu.

Výlety, exkurze a aktivity jsou v běžném režimu. Některé resorty a obydlené ostrovy mohou mít nastavená vlastní pravidla pro návštěvy mezi ostrovy. Většina resortů a obydlených ostrovů vzájemné návštěvy zatím nepovoluje. 

Tranzitní ubytovací kapacity v hlavním městě Male, na Hulhumale, Villingili a Hulhule mají více pravidel. Přejezdy jsou možné pouze mezi ostrovem, kde trávíte dovolenou a letištěm. V případě, že jste ubytování na Male, nesmíte na Hulhumale a opačně. Z pravidly ve městě si nedělejte moc velké starosti, každý hotelový personál Vám sdělí, co je právě aktuální a co ne. Standardně se vyžaduje nošení roušek na veřejnosti a v uzavřených prostorách a dodržování pravidla 3R (ruce, roušky a rozestupy). 

V případě, že ve městě trávíte více jak 48 hodin, musíte podstoupit PCR test. 

Odlet z Malediv a přílet do České republiky

Před vstupem na letiště se namátkově měří tělesná teplota. Na letišti je nyní nutné být v dostatečném předstihu, průvodce uvádí doporučenou lhůtu pro odbavení 4 hodiny před odletem. Ubytovací kapacity pro své hosty organizují dopravu tak, aby lhůta pro odbavení před odletem byla dostačující.

Před odletem z Malediv je v případě pobytu na obydlených ostrovech nutné podstoupit PCR test, který není starší než 72 hodin před odletem z Malediv. Pro všechny cestovatele platí povinnost vyplnit odletový formulář Traveller Health Declaration vygenerovaný QR kód předložit na letišti před odbavením. 

 

Před příletem do České republiky je nutné vyplnit příletový formulář. Další a kompletní podmínky vstupu do České republiky naleznete na stránkách Ministerstva vnitra České republiky.